sobota, 10 sierpnia 2013

literatura górska

Mniej więcej pięciu miesięcy temu zafascynowała mnie tematyka gór wysokich, ale nie tylko w sensie fizycznym: wchodzenie, schodzenie, rodzaje wspinaczki, organizacja wypraw. Chociaż oczywiście też poczułam większą miętę do wyjazdów w góry, organizowania morderczych trekkingów i zapoznania się z podstawami wspinaczki górskiej, to jednak wokół gór panuje pewnego rodzaju mistyka. Pojawiają się emocje, których do tej pory nie czuliśmy. Strach, który z jednej strony każe zawracać, z drugiej pcha do wyznaczonego celu. Ponadto w grę wchodzą relacje międzyludzkie. Te panujące między uczestnikami wypraw tysiące metrów nad ziemią, ale także te pomiędzy himalaistami i ich rodzinami. Bodźcem do sięgnięcia po kilka książek i dowiedzenia się czegoś więcej o górskim światku była tegoroczna zimowa wyprawa naszych himalaistów na Broad Peak, zakończona niestety tragicznie. 5 marca na szczycie Broad Peak stanęli po raz pierwszy zimą Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Dwóch ostatnich nie zdołało powrócić do obozu na noc. Trzy dni później zostali uznani za zmarłych. Polecam Wam obejrzeć film "Broad Peak - Zdobywcy historii", jeżeli jesteście zainteresowani historią pierwszego zimowego wejścia na K3.

Jeśli macie ochotę na trochę emocji, wrażeń, walki człowieka samego z sobą, swoimi słabościami to polecam książkę Martyny Wojciechowskiej "Przesunąć horyzont" z jej wyprawy na Mt Everest. Niesamowicie wciąga, czyta się ją jednym tchem. Do tego daje nam kopa i pokazuje, że nie można się poddawać w drodze do realizacji swoich marzeń. Później książkę uzupełniłam filmem Darka Załuskiego z tej wyprawy (jest dostępny w internecie), który pokazuje nam obrazy z tej części świata, która jest dostępna dla tak niewielu...

Tutaj link do filmu z wyprawy Martyny na Mt Everest

Tu link do reportażu o zimowej wyprawie na Broad Peak

Kolejnymi pozycjami po które sięgnęłam były książki Olgi Morawskiej, żony tragicznie zmarłego polskiego himalaisty Piotrka Morawskiego, "Góry na opak- czyli rozmowy o czekaniu" i "Od początku do końca". Pierwsza z nich to rozmowy z członkami rodzin polskich himalaistów, zarówno żyjących jak i zmarłych, m.in. synem Jerzego Kukuczki czy bratem Wandy Rutkiewicz. Opowiadają o lęku o bliskich, ale też zrozumieniu dla ich wielkiej pasji. Natomiast "Od początku do końca" opowiada o życiu Olgi i Piotrka od momentu ich poznania do śmierci Piotrka. Jest to bardzo prywatny utwór. Olga opisuje różne sytuacje, wprowadza nas w kontekst, a całość przeplata pamiętnik pisany przez Piotrka podczas wypraw i rozłąki z rodziną. Możemy zobaczyć jak niełatwe było ich życie, ale jednocześnie jak pełne miłości, cierpliwości i wyrozumiałości dla siebie nawzajem. Książki posiadają wiele pięknych zdjęć z górskich wypraw, więc możemy dodatkowo urozmaicić czytanie oglądaniem tych pięknych fotografii :)
A może Wy też interesujecie się górami i literaturą górską? Co myślicie o powyższych książkach, a może polecacie jakieś inne?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz